جی نف چیست؟

تاریخچه :

مفهوم فایل نشانی ملی مکان مرجع شده جی نف از اواسط تا اواخر دهه ۱۹۹۰ توسط شرکتPSMA استرالیا و برخی دیگر از سازمان ها در این کشور مطرح شده و توسعه یافته است.پس از انجام تحقیقاتی قابل توجه،ازجمله یک مطالعه آزمایشی گسترده در سال ۱۹۹۱، GNAF برای اولین بار توسط شرکت PMSA استرالیا و با پشتیبانی دولت های ایالتی و منطقه ای ،پست استرالیا و کمیسیون انتخابات استرالیا و با تولید مجموعه داده نشانی در ماه آوریل سال ۲۰۰۴ انتشار یافت.GNAF در حقیقت شاخص معتبری از نشانی های مکان مرجع در سطح کشور استرالیا است.در اپتدا این مجموعه داده شامل بیش از ۱۲.۶ میلیون نشانی تایید شده بود .هریک از نشانی ها با دقت بالا اعتبار سنجی شده و شامل جزییاتی همچون محله ،نام معبر،شماره پلاک و مختصات جغرافیایی منحصر بفرد ملک می باشد.
GNAF از طریق ایجاد ارتباط بین داده های متنی و مکانی نشانی های معتبر،دوباره کاری ها و خطاهای مرتبط با نشانی های جعلی و باطل را حذف نموده و یا کاهش داده است.

سال  ۲۰۰۴ شرکت گوگل ابتدا جی میل و پس ازآن گوگل ارس رابه عنوان سرویس داده مکانی راه ا ندازی کرد . ظرف دو سال فیسبوک به سمت ثبت نام از کاربران وانتقال ارتباطات اجتماعی در قالب داده مکانی حرکت کرد . در این فرآیند آیفون سه سال عقب تر بود و آیپد همچنان شش سال عقب است .

درشهرکانبراپایتخت استرالیا ودرساختمان مجلس نمایندگان منتخبینی از سیاستمداران و سهامداران صنعت جغرافیا گرد هم آمدند تا تولد پدیده جدیدی به نام آدرس ملی ژئوکد شده را برای استرالیا اعلام کنند . آنها این  پدیده جدید را جی نف نامیدند و درمورد تواناییهای بالقوه آن بحث و  تبادل نظر کردند . این تواناییها شامل کاربرد روشمند آن برای ایجاد فهرست دقیق و با کیفیت از آدرسهایی بود که از ده منبع مختلف جمع آوری میشد . درسال  ۲۰۱۴ موسسه عمومی نقشه برداری استرالیا دهمین سالگرد تولد جی نف را جشن میگیرد .

ده سال زمان زیادی نیست اما در همین ده سال در قرن گیج  کننده بیست و یکم بسیاری  ازچیزها میتواند تغییر کند .

این ده سال میتواند  به وضوح نشان دهد آنچه در پس زمینه ذهن ما بوده اکنون محقق شده است . آن چه درده سال پیش در دسترس بوده اکنون با فناوری متفاوت انتظارات ما را برای ترسیم نقشه ای دیجیتال محقق کرده است نف برای اقتصاد بسیار مفید بوده است .

درسال ۲۰۱۳ دولت استرالیا اراده خویش را برای آزاد کردن استفاده ازجی نف برای تمام استرالیایی ها اعلام کرد .

این امر به وضوح ارتباط تنگاتنگ جی نف با اقتصاد دیجیتالی استرالیا را نشان داد .

این امرنشانه ای از رشد دانش مبتنی بر داده های ملی ژئوکد شده بود که براین امر تاکید می کرد که داده های مکانی ژئوکد شده یک ضرورت زیرساختی دیجیتال هستند .

ضرورتی نامرئی ، مجازی و موازی با زیرساختهای فیزیکی مانند جاده هایی که در آن رانندگی میکنیم و فوایدی را برای ما بعنوان خدمات ضروری آماده میکند .

اولاف هدبرگ مدیر موسسه عمومی نقشه برداری استرالیا در سالهای ۲۰۰۱-۲۰۱۲ میگوید تولید جی نف تماما از پذیرش یک ایده آغاز شد کار باند پروازانه ای را که ما پیشنهاد کرده بودیم قبلا در هیچ کجای دنیا انجام نشده  بود وحقیقا راهی وجود نداشت تا قبل از اجرای آن هزینه های آن را بدانیم ویا بدانیم آیا اساسا کار آمد خواهد بود یانه ؟ تا اینکه هیات مدیره موسسه نقشه برداری استرالیا تصمیم به گرفت کلیه هزینه های این پرو‍ژه را تامین کند بدین صورت جی نف بایک دستورالعمل ساده در استرالیا تشکیل شد. این فرایند که شامل اجرای  سه طرح نمونه ای (پایلوت) ونیز مطالعات امکان پذیری بود شش سال بطول انجامید ودوسال نیز برای ادامه روند وتوسعه آن وقت صرف شد.

جی نف در ایران:

با دستور رئیس جمهور طرح جی نف به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران واگذار شد که با کمک ۱۳ سازمان و شرکت این طرح را اجرائی کند این طرح در ۳ بخش کدپستی، کدیونیک یا امکان اختصاصی طول و عرض جغرافیائی مکان‌ها و سامانه یکپارچه سرویس تقسیم می‌شود. براین اساس این پروژه به عنوان یکی از پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات و فناوری در دو بخش نشانی استاندارد و سیستم یکپارچه سازی املاک کشوردر دستور کار قرار گرفته است

 یکسان‌سازی نشانی در سراسر کشور

 براین اساس بنا به گفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت پست گفت تاکنون به ۴۸ میلیون و۳۰۰ مکان دارای کد ۱۰رقمی شده‌اند و براساس قانون هر۲ سال اماکن شهری و هر ۴ سالدر اماکن روستائی بهنگام‌رسانی خواهد شد.

از این تعداد حدود ۳۸ میلیون و ۳۰۰ هزار مکان شهری است و حدود ۱۰ میلیون روستائی است که صد در صد اماکن شهری بهنگام‌رسانی شده‌اند و در ۵۵ درصد روستاها هم این امر محقق شده است.

طرح جی نف در همه استان‌های کشور اجرا می‌شود و این طرح در شهرهای بزرگ مشهد، اصفهان و تهران به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده تا با دیدن مشکلات و رفع آنها دستورالعمل جامع آن تهیه شود و پیش‌بینی می‌شود این طرح به زودی در همه استان‌های کشور آغاز شود.

این طرح در ۳ لایه نشانی یا استاندارسازی آدرس‌دهی، نقشه و سرویس‌دهی است که در اجرای آن خیابان‌ها، محلات و کوچه‌ها در شهرها و روستاها همنام‌سازی می‌شوند و همچنین طرح پلاک‌گذاری هم در شهرها وروستاها اجرا می‌شود.

ودر ادامه نقشه شهر و روستا با کمک دهیاری‌ها و شهرداری‌ها در راختیار پست قرار می‌گیرد با اجرای این طرح مکان‌ها با یک کد شناخته می‌شوند و مردم از سردرگمی درباره آدرس‌دهی خارج می‌شوند .

تاثیر شگرف طرح جی نف بر اقتصاد کشور

طرح جی نف تاثیر بسیار زیادی براقتصاد کشوردار بنحوی که داشتن اطلاعات درباره اینکه یک خیابان چند باب ساختمان دارد و هر یک از این ساختمان ها چند واحد مسکونی، تجاری، نانوایی، داروخانه، بیمارستان و… را در خود جای داده است افق روشنی برای برنامه ریزی درست پیش روی مسئولان می گشاید.
بگفته مهری  ایجاد چنین اطلاعات جامع و کاملی که نشان دهد چند نفر در ساختمان های یک خیابان ساکنند و چگونه می توانند نیازهای خود را برطرف کنند، به شدت مورد نیاز برنامه ریزان و مدیران دستگاه های دولتی و خصوصی است که به آنها کمک می کند بهترین راه را برای افزایش رضایت مردم از خدمات خود انتخاب کنند.
ایجاد این اطلاعات دقیق همچنین کمک می کند در صورت بروز هر نوع خسارت طبیعی یا غیرطبیعی مشخصه های ملکی، دقیق باشد و در آینده از آنها برای بازسازی و نوسازی مکان ها استفاده کرد؛ بدون آنکه حق کسی پایمال شود.
در این طرح همه اسناد ملکی قدیمی ایران به روزرسانی و ایرادهای موجود برطرف می شود. همچنین یک بانک اطلاعات واحد برای همه دستگاه ها ایجاد می شود.
با این طرح اعمال مدیریت آسان می شود و مردم می توانند بهترین مسیرها را بیابند.
پیش از این نصرالله جهانگرد رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، اطلاعات پایه مکانی و پیاده سازی آن را فعالیتی فرادستگاهی دانسته و گفته بود با وجود مشکل های بودجه ای و تداخل مدیریتی ضروری است امسال همکاری ها توسعه یابد.
اطلاعات پایه مکانی در سال های آتی یکی از شاخص های مهم توسعه یافتگی در ارزیابی کشورها از سوی سازمان ملل متحد خواهد بود.
همچنین سیدمجتبی نصیری معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت پست جمهوری اسلامی گفته بود: برای اجرای طرح شناسایی استاندارد مکانی ملی، ۲۰ میلیون و ۳۳ هزار و ۲۷۲ واحد در کشور شناسایی شده است.
از این شمار، ۱۴ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۵۹۹ واحد شهری و پنج میلیون و ۱۳۷ هزار و ۶۷۳ واحد روستایی است.
اجرای طرح نظام نشانی استاندارد ملی یا جی.نف سبب می شود نشانی نویسی بر اساس کدپستی ۱۰ رقمی که نمایانگر هویت مکانی یک فرد است، صورت بگیرد.
مدیرعامل شرکت پست جمهوری اسلامی ایران دوازدهم تیرماه اعلام کرده بود: طرح بهنگام سازی کدپستی که پارسال به اجرا درآمد به ۱۰۰درصد اهداف پیش بینی شده در بخش شهری دست یافت و ۶۰ درصد برنامه های بخش روستایی آن نیز کامل شده است.
به گفته وی، طرح بهنگام سازی کدپستی در همه بخش های روستایی تا میانه امسال پایان می یابد.

پروژه ملی GNAF ، بسترساز تحقق دولت الکترونیک

GNAF امکان بررسی و صحت سنجی یک نشانی فیزیکی به همراه موقعیت و مختصات جغرافیایی آن را در کشور مقدور می سازد.هر نشانی که در GNAF ایجاد شده ، بین چند نشانی همسان در برابر مجموعه داده مکانی مربوطه مقایسه می شود تا بدین ترتیب یک قطعه ملکی،معابر و یا موقعیت مکانی آن نقطه و وجود یا عدم وجود صحت سنجی و راست آزمایی گردد و همچنین کیفیت نشانی آن سنجیده می شود.پایگاه GNAF دارای مزایای بسیاری از جمله افزایش کارایی،افزایش دقت و داده های قابل اطمینان می باشد.
به واسطه ایجاد و راه اندازی پایگاه ملی GNAF امکان تعیین موقعیت دقیق نشانی های فیزیکی حاصل خواهد شد.

درخصوص اهمیت جی نف

کسب و کار مبتنی بر داده های مکان محور ناظر بر عرضه اطلاعات اماکن و املاک به طیف گسترده ای از متقاضیان است.داده هایی که از طرق گوناگون از جمله پیمایش(ممیزی)گردآوری ضمنی،داده کاوی و نظایر آنها گردآوری ،طبقه بندی ،پالایش و پردازش می شود و متناسب با نیاز متقاضیان گروه بندی و عرضه می گردد.
ماموریت هایی که در انجام این طرح تعریف شده است
۱-ایجاد پایگاه داده های مکانی با اعتماد پذیری بالا
۲-ارائه خدمات مربوط به نشانی استاندارد مکانی ملی
۳-تامین زیر ساخت دادهای-جغرافیایی برای خدمت رسانی در امور مربوط به اماکن و املاک شهری و روستایی –تبصره ۲ ماده ۱۲ آیین نامه GNAF
۴-تبادل الکترونیکی استعلام های مربوط به اماکن و املاک به منظور حسن اجرای مفاد تبصره مذکور
پیش نیازها ، الزامات و مفروضات پروژه
قانون الزام اختصاص شماره ملی و کدپستی ده رقمی به کلیه اتباع ایرانی مصوب ۲۴/۰۲/۷۶ ، ماده ۴ قانون مدیریت خدمات کشور،آیین نامه توسعه دولت الکترونیک مصوب شورای عالی فناوری اطلاعات به شماره ۱۴۵/۲۰۰ مورخ ۱۱/۰۶/۹۳ ، آیین نامه اجرایی طرح نشانی استاندارد مکانی ملی(GNAF) مصوب شورای عالی فناوری اطلاعات.

در کلام آخر مزایای بالقوه این طرح

ازمزایای بالقوه آن برای دولت ، بخش خصوصی و جامعه می توان به بهبود تجارت،جلوگیری از جرم و جنایت،پاسخ های اورژانسی،ارتقای سیاستگذاری عنوان نمود.

محمود احمدی

منبع : https://www.ict.gov.ir/fa/news/22912/%D8%AC%DB%8C-%D9%86%D9%81-%D9%88-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%A2%D9%86

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت